Przegląd techniczny budynku w Warszawie – te terminy warto znać!

Przegląd techniczny budynków jest obowiązkowy dla właścicieli i zarządców nieruchomości. Jeśli właściciel domu zapomni o okresowym przeglądzie budynku,to musi się liczyć z karą grzywny. Pamiętajmy jednak, że przegląd budynku to nie tylko obowiązek, ale i szansa na uniknięcie poważnych konsekwencji związanych z uszkodzeniem budynku. Musisz wykonać przegląd techniczny budynku w Warszawie? Przeczytaj, o jakich terminach musisz pamiętać.

Okresowy przegląd budynku – o tych terminach pamiętaj

Przegląd okresowy budynku użytkowego musimy wykonywać w określonym czasie wyznaczonym przez ustawodawcę. Pamiętaj o tym, jeżeli nie chcesz zapłacić kary za niedopełnienie obowiązku. Okresowy przegląd budynku w Warszawie wykonujemy:

– corocznie

– raz na pięć lat

– co pół roku

– doraźnie, jeśli pojawi się taka potrzeba.

Każdy przegląd techniczny budynku jest ważny, ponieważ pozwala nam wyeliminować potencjalne usterki w budynku. Tym samym możesz uniknąć poważnych konsekwencji, np. uszkodzenia instalacji elektrycznej. Pamiętaj, że istotne jest, abyś prawidłowo oceniał zaobserwowane w budynku zmiany. Jeśli np. zauważysz, że w twoim domu pęka ściana, zgłoś się do rzeczoznawcy budowlanego. Poproś go o wykonanie ekspertyzy budowlanej. Przyczyną pękających murów może być np. niebezpieczne osuwisko lub poważne podtopienie. Z tego względu doraźny przegląd budynku w Warszawie jest tak samo ważny jak okresowy obowiązkowy przegląd techniczny.

Przegląd budowlany roczny

Przypominamy, że przynajmniej raz w roku musisz wykonać przegląd techniczny budynku w Warszawie. To twój obowiązek, ale i dobra rutyna, która pozwoli ci uniknąć poważnych usterek w domu. Taki przegląd techniczny nieruchomości możesz wykonać w okresie wiosennym, a w przypadku budynków wielkopowierzchniowych – od 31 maja do 30 listopada każdego roku. Podczas okresowego rocznego przeglądu budynku rzeczoznawca budowlany powinien sprawdzić następujące elementy:

– instalację gazową i przewody kominowe (spalinowy, dymowy i wentylacyjny)

– instalacje i urządzenia służące ochronie środowiska

– elementy budynku, które są narażone na szkodliwe wpływy atmosferyczne i działanie czynników zewnętrznych niezależnych od użytkownika.

Jeśli będziesz wykonywał roczny przegląd techniczny budynku w Warszawie, koniecznie sprawdź także instalację elektryczną. Wprawdzie ustawodawca nie przewidział jej w katalogu instalacji do sprawdzenia podczas przeglądu rocznego, ale dobrze wiemy, że to właśnie instalacja elektryczna najczęściej ulega awarii.

Przegląd budynku pięcioletni

Przegląd budynku pięcioletni nie może zastąpić przeglądu rocznego. Pamiętaj o tym, zwłaszcza jeżeli roczny przegląd techniczny budynku w Warszawie pokrywa się z przeglądem pięcioletnim. W takim przypadku możesz wykonać jedną wspólną kontrolę budynku, w której musisz uwzględnić poszczególne wytyczne.

Podczas przeglądu wykonywanego co pięć lat oprócz elementów domu, które sprawdzamy co roku, musisz także ocenić stan instalacji pod względem ich stanu, zabezpieczeń i przydatności. W trakcie przeglądu technicznego budynku w Warszawie rzeczoznawca budowlany musi jeszcze sprawdzić ogólny stan techniczny budynku i jego przydatność do użytkowania. Dodatkowo sprawdzamy jeszcze obiekty, które nie są częściami budynku, ale wypełniają jego otoczenie i wpływają na ogólną estetykę budynku.

Przegląd budowlany półroczny

Półroczny przegląd techniczny budynku w Warszawie wykonujemy tylko w przypadku budynków o powierzchni zabudowy większej niż 2000 m2 oraz budynków o powierzchni dachu większej niż 1000 m2. W zakres przeglądu półrocznego wchodzą wszystkie elementy, które sprawdzamy podczas przeglądu rocznego i pięcioletniego. Taki przegląd musimy zlecić do 31 maja i do 30 listopada każdego roku.

Regularne wykonywanie przeglądu technicznego budynku w Warszawie jest bardzo ważne zwłaszcza ze względu na bezpieczeństwo użytkowników budynku. Pamiętajmy jednak, że brak ważnego przeglądu okresowego domu może skutkować np. karą grzywny. Konsekwencją może też być np. odmowa wypłacenia odszkodowania za uszkodzenie któregoś z elementów domu, chociażby dachu podczas gwałtownej burzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 2 =