Ekspertyza budowlana – czym jest i co zawiera

Planujesz generalny remont domu, a może chcesz kupić nieruchomość? W takiej sytuacji wskazana jest ekspertyza budowlana, która potwierdza stan techniczny budynku. Wykonanie warto zlecić doświadczonemu rzeczoznawcy, dzięki czemu zyskujesz pewność, że zostanie ona przeprowadzona w sposób rzetelny. Sprawdź, jakie informacje powinny znaleźć się w opracowaniu!

Ekspertyza budowlana – charakterystyka

Ekspertyza budowlana to dokument, który potwierdza stan techniczny obiektu. Składa się ona z dwóch części: opisowej i obliczeniowej. Opracowanie zawiera informacje na temat wytrzymałości ścian, fundamentów, stropów, dachu, podpiwniczenia i elewacji, poparte niezbędnymi badaniami i obliczeniami. Oprócz tego specjalista przedstawia przyczyny błędów budowlanych, a także wskazuje sposoby ich naprawy. Wspomniany dokument pozwala nam dochodzić swoich praw w sądzie.

Należy podkreślić, że ekspertyza budowlana poprzedzona jest oględzinami obiektu i jego wyposażenia, a także analizą podłoża gruntowego. Dokument określa również faktyczny stan otoczenia. W ten sposób można stwierdzić, czy istnieje ryzyko zalania nieruchomości lub powstania osuwisk. Pamiętaj, żeby wykonanie ekspertyzy zlecić rzeczoznawcy budowlanemu. Specjalista ma odpowiednie uprawnienia i duże doświadczenie, dzięki czemu otrzymane wyniki są wiarygodne. Ekspert wykona pomiary i rysunki, oprócz tego zadba o dokumentację fotograficzną. Na tej podstawie rzeczoznawca wyciąga wnioski, które warto wziąć pod uwagę na dalszych etapach prac.

Ekspertyza budowlana – kiedy jest wymagana

Zastanawiasz się, kiedy przyda Ci się ekspertyza budowlana? Wspomniany dokument jest obowiązkowy w przypadku planowanej przebudowy, rozbudowy lub nadbudowy. Pamiętaj, żeby zlecić jej wykonanie, gdy chcesz zmienić sposób użytkowania obiektu. Rzeczoznawca budowlany powinien przeprowadzić ekspertyzę po zalaniu mieszkaniu, pożarze, czy wybuchu gazu. Skorzystaj z usług specjalisty, gdy pojawią się zarysowania na ścianach, pęknięcia na stropach lub pleśń. Ekspert ustali, czy możesz domagać się odszkodowania od wykonawcy, a jeśli tak, to w jakiej wysokości. Nie zawsze mamy do czynienia z wadami budowlanymi, niejednokrotnie są to oznaki normalnego zużycia. 

Warto zauważyć, że ekspertyza budowlana dotyczy nie tylko eksploatowanych nieruchomości, lecz także nowo wybudowanych domów. Specjalista oceni jakość i poprawność wykonania robót budowlanych. Zanim kupisz dom, powinien sprawdzić jego stan techniczny. Często usterki są niewidoczne na pierwszy rzut oka, podczas gdy ich usunięcie wiąże się z dużymi kosztami. Aby uniknąć nietrafionej inwestycji w nieruchomość, zleć wykonanie ekspertyzy.

W tym celu skorzystaj z usług rzeczoznawcy budowlanego. Specjalista wykryje wszelkie usterki, dzięki czemu oszacuje koszty remontu. W dokumencie znajdziemy też zalecenia naprawcze. Ekspert stwierdza, czy istnieje konieczność:

  • wzmocnienia konstrukcji,
  • osuszenia budynku,
  • ocieplenia domu,
  • modernizacja instalacji,
  • docieplenie fundamentu,
  • naprawa pęknięć i rys w ścianach.

Rzeczoznawca budowlany – dlaczego warto skorzystać z usług

Aby zostać rzeczoznawcą budowlanym, nie wystarczy uzyskać tytuł zawodowy inżyniera. Dodatkowo specjalista powinien zdobyć uprawnienia budowlane, a także posiadać przynajmniej dziesięcioletnie doświadczenie w zakresie rzeczoznawstwa. Kandydat musi również dostarczyć dowody potwierdzające znaczący dorobek praktyczny.

Przygotowanie opracowania ma na celu ustalenie, czy nowy obiekt wpływa na bezpieczeństwo użytkowania istniejącego budynku. Warto więc skorzystać z pomocy rzeczoznawcy. Ile kosztuje ekspertyza budowlana? Cena zależy od:

  • kategorii obiektu budowlanego,
  • wielkości budynku,
  • stopnia skomplikowania prac,
  • terminu sporządzenia dokumentu,
  • lokalizacji obiektu.

Ekspertyza a opinia techniczna

Czym różni się ekspertyza budowlana od opinii technicznej? Pierwszy dokument ma szerszy zakres, co wiąże się z wyższymi kosztami. Opracowanie wymaga dużego doświadczenia i nakładu pracy. Może być ona dowodem w toku postępowania administracyjnego, cywilnego lub karnego z zakresu prawa budowlanego. 

Niejednokrotnie ekspertyza wykorzystywana jest przez prokuratora, policję, bądź inspektora nadzoru budowlanego. Jeśli specjalista nie znajdzie powodu do wnikliwych oględzin budynku, najprawdopodobniej zaleci wykonanie opinii technicznej. Zazwyczaj za ekspertyzę zapłacimy 2000-2500 zł, opinia techniczna kosztuje mniej, ale jest mniej szczegółowa. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 − cztery =